Oczekiwania to często nieświadome wewnętrzne pragnienie lub wręcz żądanie czegoś dla siebie (najczęściej od otoczenia). Może dotyczyć zakładanego przebiegu wypadków lub określonej sytuacji.
Oczekiwanie z góry zakłada efekt, który z założenia jest trudny (o ile w ogóle możliwy) do osiągnięcia. Na nieświadomym poziomie oczekiwanie powiązane jest z lękiem (że nie zostanie zaspokojone), gniewem (gdy coś nie idzie po naszej myśli), smutkiem (gdy cierpimy z powodu niezaspokojonego oczekiwania) i/lub rozczarowaniem (po uświadomieniu sobie ile energii poświeciliśmy i niemożnością spełnienia oczekiwania).
Kiedyś podczas sesji jedna z klientek uświadomiła sobie, że mnóstwo wysiłku w życiu wkłada w to, by rozwój sytuacji zewnętrznej przebiegał po jej myśli. Gdy wszystko „idzie zgodnie z planem”, klientka czuje się spokojna i zadowolona, „czuje, że żyje”. Jak łatwo się domyślić, rzadko kiedy osiągała stan wewnętrznego spokoju i radości. Ciągle coś było „nie tak”. Choć przecież była „bardzo zaangażowana”, by skutek ten wystąpił.
Czasem wzorzec oczekiwań jest nieco bardziej „schowany”. W profilu psychologiczno energetycznym (dla ciekawych co to jest – zajrzyjcie tutaj: https://architekturaosobowosci.wordpress.com/about/) może przejawiać się w energetykach szczegółowych pod odwróconą postacią np. energii obowiązków. Wtedy prowadzi do wyalienowania z powodu wygórowanych oczekiwań. W tej sytuacji właściwie jakikolwiek scenariusz odbierany jest jako niezgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami. Potem następuje wycofanie. Jest to oczywiście jeden z możliwych wariantów wzorca oczekiwań manifestowany pod postacią konkretnej energetyki i powiązanych z nią zachowań.
Warto pamiętać, że oczekiwania pochodzą z ego. Powstają na podstawie nieświadomych wzorców warunkujących nasze dotychczasowe życie. Z założenia więc podwójnie hamują rozwój. Po pierwsze dlatego, że zakładają określony przebieg sytuacji zgodnie z tym co już znamy (blokują otwartość na to co nowe, ale „nieprzewidziane” w scenariuszu). A po drugie oczekiwania (wzmacniając obszar ego) – w największym skrócie – blokują zaufanie do życia. Nieświadomie wzmacniają potrzebę kontroli nad życiem. Prowadzą do lęku (co będzie, jeśli moje oczekiwanie nie będzie spełnione?). Trzymają człowieka w dotychczasowej strefie komfortu ponieważ nie dają możliwości zmiany wzorców, co jest podstawą trwałej zmiany na poziomie życia. Odcinają od prawdziwej ścieżki duchowej.
Oczekiwania dotyczą także obszaru rozwoju. Rozwój (jak każda zmiana) z założenia powiązany jest z porzucaniem dotychczasowej strefy komfortu. Ale jeśli spojrzymy na ten proces od strony nieświadomej, to wszystko, co nie jest zgodne ze starymi wzorcami (a więc wykracza poza to, co nas zablokowało i potencjalnie daje nowe możliwości) będzie odbierane jako nieprawidłowe, złe. Zaś to, co utrwala stare wzorce będzie atrakcyjne i pociągające.
Na energetycznym poziomie oczekiwania związane są z nieświadomą agresją (najczęściej wobec otoczenia). Osoba oczekująca może np. wchodzić w pola energetyczne innych osób (by zrealizować swój scenariusz), może kodować, podrzucać „śmieci”, zabierać energetyki związane ze szczęściem, spokojem, zdrowiem, itp. Profesjonaliści robią to w sposób subtelny lub prawie niezauważalny. Jednak prawie zawsze jest to działanie tworzące negatywną karmę w przyszłości.
A jak jest z Twoimi oczekiwaniami? Jesteś gotów na zostawienie ich za sobą?
Anna Architektura